דשא סינטטי

היום, יותר ויותר אנשים מחפשים להביא את הירוק והטבע אליהם הביתה. דרך נהדרת לעשות זאת היא התקנת דשא סינטטי. הדשא הסינטטי מככב בגינות רבות בהן מוקצה שטח לדשא, אך לא רק בגינות- גם בדירות עם מרפסת או דירות גן רבות, לא מוותרים על פינה של דשא. לדשא הסינטטי יתרונות ברורים – הוא אינו דורש כמעט תחזוקה והשקיה ובשל כך עלותו הראשונית מחזירה את עצמה תוך מספר שנים. התקנת דשא סינטטי צריכה להתבצע באופן מקצועי ומבלי לדלג על אף שלב. יש גם להבחין בין התקנת דשא סינטטי על אדמה ועל משטח בטון.

שלבי התקנת דשא סינטטי על אדמה

התקנת דשא סינטטי על אדמה היא מורכבת יותר מהתקנתו על בטון. ההתקנה על בטון אינה דורשת הכנות מיוחדות וכוללת רק את התאמת הדשא לגודל השטח ואת ההדבקה. בהתקנה על אדמה ישנם שלבים נוספים:

  • הכנת הקרקע: הכנת הקרקע כוללת מספר פעולות: אם ישנם עשבים בשטח בו מעוניינים להתקין את הדשא יש לרסס עם קוטל עשבים ולהמתין שבוע עד עשרה ימים שהשטח יתנקה מעשבים. יש לנקות את הקרקע מגורמים אחרים שיכולים להפריע כמו אבנים. לאחר ניקוי השטח יש לחפור שכבה אחידה בעומק 5 ס"מ מתחת לגובה הדשא המיועד ולמלא אותה חצץ הנקרא "שומשום" באופן אחיד. את השטח יש לתחום בעזרת אבנים גדולות או תוחם דשא אחר.
  • יצירת שיפועים לעבר נקודות ניקוז והידוק שכבת המצע. את המצע יש להדק באמצעות המכשיר ג'בקה- מהדק אדמה.
  • מתיחת יריעת בד שחורה. יריעה זו תמנע את צמיחת העשבים מתוך האדמה.
  • הנחת הדשא: יש להניח את יריעת הדשא. אם השטח מורכב ממספר חתיכות של דשא, יש להקפיד ולהניח את כולן כשהסיבים פונים לכיוון אחד.
  • חיתוך השוליים: יש לחתוך את השוליים בעזרת סכין יפנית כדי להתאים את גודל יריעת הדשא לגודל המשטח. אם מחברים מספר יריעות יש לחתוך את השוליים כך שהחיבור כמעט ולא יראה.
  • הדבקת יריעות זו לזו: אם הדשא מורכב ממספר יריעות, יש להדביק את החיבורים ביניהן כך שהדשא יראה כמשטח אחד שלם. יש לעבוד לאט ובסבלנות.
  • קיבוע הדשא: לאחר שיריעת הדשא מוכנה יש לקבע אותה לקרקע. עושים זאת בעזרת יתדות או מסמרים מיוחדים שאינם מחלידים ממים.
  • "תספורת לדשא": על מנת להעמיד את הסיבים ולתת להם מראה של דשא יש להבריש אותם באמצעות מברשת חשמלית. עושים זאת כנגד כיוון הסיבים.

כפי שניתן לראות, התקנת הדשא דורשת הכנה של האזור המיועד, שימוש במכשירים שונים ודיוק ומיומנות רבים. לכן, אל תעשו זאת לבד. נשמח להגיע אליכם ולהתקין את הדשא לשביעות רצונכם כך שיראה גם לאחר שנים ממש כמו ביום הראשון (בתנאי שתטאטאו או תעברו עם מפוח מדי פעם…)